Objavte svet bez obmedzení: Elektrobicykle, ktoré vás dostanú ďalej, rýchlejšie a s väčšou radosťou! Teraz za bezkonkurenčné ceny do vypredania zásob.

Čo je dobré vedieť pred kúpou e-bicykla

Kúpa nového e-bicykla je vzrušujúci zážitok na ktorý sa dlho pamätá. Pri tak veľkom výbere bicyklov, môže byť hľadanie toho správneho mätúce. Aby sme tento proces zjednodušili a získali potrebné odpovede, zostavili sme zoznam otázok, ktoré môžete položiť svojmu predajcovi bicyklov.

Začnite štýlom jazdenia a účelom používania elektrobicykla

Vždy, keď si kupujete nový bicykel, kľúčové je porozumieť vašim potrebám a tomu, ktorý štýl bicykla im bude najlepšie slúžiť. Predstavte si, ako bude váš život s e-bicyklom iný a na čo chcete svoj bicykel používať, pomôže vám to vybrať ten správny e-bike pre vás.

V prvom rade je dôležité mať na pamäti pohonnú jednotku. Na rozdiel od iných komponentov bicykla, ktoré môžete jednoducho zmeniť alebo upgradovať, je pohonná jednotka vášho e-biku neoddeliteľnou súčasťou vášho bicykla.

Technológia elektrobicyklov sa neustále vyvíja, takže si chcete vybrať tú najnovšiu technológiu, aby ste maximalizovali radosť z jazdy a dlhú životnosť svojho bicykla. Zostavili sme zoznam otázok, ktoré môžete položiť svojmu predajcovi, aby vám pomohol pochopiť rôzne pohonné jednotky a štýly ponúkaných bicyklov.

Vyzbrojení týmto zoznamom môžete s istotou navštíviť svoju predajňu bicyklov a očakávať, že vyjdete s e-bicyklom, na ktorom budete radi jazdiť mnoho rokov.

Akú pohonnú jednotku má elektrobicykel?

Toto je hlavná a prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť. Pohonná jednotka predstavuje srdce vášho elektrobicykla. Dizajnéri a výrobcovia bicyklov si vyberú značku a pohonnú jednotku, ktorá sa hodí k typu bicykla a jeho zamýšľanému účelu.

Existuje niekoľko rôznych výrobcov pohonných jednotiek, z ktorých každý dopĺňa iné cyklistické štýly a cyklistov. Stojí za to stráviť nejaký čas skúmaním možnosti, ktorá najlepšie vyhovuje vašej značke jazdenia. Zistite, ktoré pohonné jednotky Shimano sú najvhodnejšie pre váš štýl jazdy, ako je dochádzanie, náklad alebo aktívna cyklistika.

uvod-nakup-ebike-1

Kde je umiestnený motor?

Motory môžu byť umiestnené v prednom alebo zadnom náboji alebo v stredovej konzole, známej ako stredný pohon. Systém stredného pohonu bude umiestnený v blízkosti pedálov, kde sú pripevnené kľuky – a nie v náboji kolesa.

Keď si dizajnér bicyklov vyberie systém stredného pohonu, zameria sa najviac na motor a navrhne rám okolo neho. Prídavné závažie je umiestnené viac v strede pre lepšiu rovnováhu, čo umožňuje geometrii bicykla podporovať jeho umiestnenie.

Pohonné jednotky Shimano disponujú snímačom krútiaceho momentu, ktorý vypočítava množstvo sily, ktorú prenášate na pedále. To umožňuje hnacej jednotke reagovať tak, že vám poskytne presne takú pomoc pri pedálovaní, akú potrebujete.

Stredná hnacia jednotka vám poskytne úplne vyváženú a prirodzenú jazdu. Dodatočný výkon dodávaný hnacou jednotkou skôr podporuje, než aby prehlušil vaše vlastné šliapanie.

Čo je dobré vedieť o batériách

Tu je dôležitá otázka, ktorú si treba položiť: 'Ako ďaleko a ako často chcem jazdiť?' Rozsah je čarovné slovo. Uistite sa, že zistíte, ako ďaleko môžete zájsť na jedno nabitie a ako dlho bude trvať dobitie batérie.

Dojazd neurčuje len pohonná jednotka. Hmotnosť bicykla, hmotnosť jazdca, terén a či ste ekocyklista alebo motorkár s posilňovačom – všetky tieto veci ovplyvňujú, ako ďaleko sa dostanete na jedno nabitie. Napriek tomu by mali byť výrobcovia elektrobicyklov schopní poskytnúť údaj o očakávanom dojazde.

Potom je tu faktor doby nabíjania. Ak máte 30-minútovú cestu do práce, vaše potreby nabíjania sa budú líšiť od potreby niekoho, kto by mohol uvažovať o viacdňovej turistickej dovolenke s dlhými dennými jazdami.

Zistite, kde je batéria umiestnená a či ju možno vybrať na nabíjanie. Ak je batéria integrovaná, bude vyzerať čisto a bude chránená, ale na účely nabíjania budete musieť bicykel držať v blízkosti zásuvky.

Lítiové batérie nereagujú dobre na extrémne poveternostné podmienky. Chladné počasie môže byť obzvlášť škodlivé pre životnosť batérie. Ak sa vám v zime v garáži ochladzuje, možno budete chcieť zvážiť kúpu bicykla s vymeniteľnými batériami alebo jeho uskladnenie vo vnútri.

Aký je výkon a krútiaci moment motora?

Výkon pohonnej jednotky e-bicykla sa meria vo wattoch. Vo väčšine európskych krajín musí byť trvalý výkon motora obmedzený na 250 wattov.

Maximálny krútiaci moment pohonnej jednotky vám povie viac o tom, ako bude váš bicykel fungovať. Krútiaci moment sa udáva v newtonmetroch alebo Nm. Toto meria, akú silu otáčania motor vydáva. Vysoké výstupy krútiaceho momentu vám pomôžu otočiť kľuky v situáciách, kde je veľký odpor, ako napríklad vo veľmi strmom kopci alebo keď začínate šliapať zo státia.

 uvod-nakup-ebike-2

Vysoké úrovne krútiaceho momentu sú obzvlášť žiaduce v terénnych e-bicykloch a e-MTB, kde strmé kopce a nižšie rýchlosti pedálovania tvoria súčasť trailového zážitku. Vyšší krútiaci moment je užitočný pri prenášaní ťažkých nákladov a bude veľkou pomocou, keď sa nákladný bicykel pohybuje zo stacionárneho štartu.

Ovládanie, zobrazenie a prispôsobenie

Pohonné jednotky elektrobicyklov sú čoraz sofistikovanejšie. Kokpit vášho bicykla bude obsahovať ovládacie prvky na riadenie množstva podpory, ktorú poskytuje pohonná jednotka. Väčšina ponúka aspoň dva režimy: ekologický režim na šetrenie batérie – keď väčšinu energie dodáva jazdec – a režim zvýšenia, keď je potrebná väčšia pomoc.

Displej na vašich riadidlách sa pripojí k pohonnej jednotke, aby vás informoval o režime, v ktorom sa nachádzate, a podrobnostiach o vašej rýchlosti a prejdenej vzdialenosti. Môže vám tiež poskytnúť ďalšie užitočné podrobnosti, ako napríklad zostávajúcu výdrž batérie a predpokladaný dojazd.

V súčasnosti môžete svoju pohonnú jednotku prepojiť s aplikáciou cez Bluetooth, aby ste si mohli prispôsobiť výkon pohonnej jednotky tak, aby zodpovedal vášmu štýlu jazdy. Aplikácie Shimano E-TUBE vám napríklad umožňujú spravovať a aktualizovať firmvér pohonnej jednotky a tiež si môžete prispôsobiť ostatné komponenty vášho bicykla a zaznamenávať alebo plánovať vaše jazdy pomocou GPS.

Ak je vaša pohonná jednotka Shimano srdcom vášho bicykla, potom displej kokpitu, ovládacie prvky a aplikácia E-TUBE tvoria jej mozog.

Vybrali ste si?

Aj keď o e-bicykloch existuje niekoľko mýtov, svoje prvé veľké rozhodnutie o kúpe už môžete spraviť.

Navštívte našu predajňu alebo eshop a vyberte si z našej širokej ponuky e-bicyklov.

POZRIEŤ PONUKU ELEKTROBICYKLOV