Teraz za bezkonkurenčné ceny! Ebike dovezieme nastavený, zložený a pripravený na jazdu. Už nie je na čo čakať.

Prečo 29 palcové kolesá

Čo ponúkajú 29-palcové kolesá oproti klasickým 26-palcovým kolesám:

  • hladkosť jazdy a trakcia pri prejazdoch nerovnosťami sú citeľne vyššie
  • vyššia hmotnosť je kompenzovaná vyšším komfortom jazdy
  • menší uhol nájazdu na prekážky čo umožňujú väčšie kolesá
  • lepšia zotrvačnosť - väčšie kolesa idú rýchlejšie
  • jazdec sa pri 29" kolesách toľko nenašľape ako pri 26" kolesách
  • väčší priemer pneumatiky má väčším objemom vzduchu lepšie tlmenie a vyšší komfort

  29_uhol_nw


Pri rovnakej výške stredového zloženia (merané od podkladu) je stredové zloženie dvadsaťdeviatky položené pod pomyselnou osou nábojov nižšie, než je tomu pri 26-palcových bicykloch. To prináša značné výhody pri jazde hore alebo dole kopcom: v strmých stúpaniach sa predné koleso začne dvíhať podstatne neskôr. Uhol nábehu na rovnako vysokú prekážku je u 29" kolesách o 6⁰ menší ako u 26" kolesa. Počas strmých a technických zjazdov nastáva pocit "prepadnutia" cez riadítka takisto citeľne neskôr.

29_26v

29_26_1

Hmotnosť kolies

29" koleso (koleso, plášť, duša) je o 12% ťažšie ako 26" koleso. Tento váhový rozdiel sa prejaví horším výkonom v stúpaní a zrýchľovaní. Tento nedostatok sa ale pri rozbehnutom kolese ukáže tak trocha ako výhoda. Keď to zhrnieme ľahšie kolesá lepšie akcelerujú a prispievajú k nižšej hmotnosti bicykla čo je veľmi dôležité u pretekárskych bicykloch. Z hľadiska rekreačného jazdca mu 29" kolesá prinášajú väčší jazdný komfort.

Trakciai_trakcia

Čím väčší je priemer kolesa, tým väčšia je aj styčná plocha medzi pneumatikou a povrchom, čo sa prejavuje lepšou trakciou a súčasne sa zlepšuje akcelerácia, brzdenie i zatáčanie.

Komu je vlastne bicykel na 29" kolesách určený?

V každom prípade cyklistom s výškou postavy nad 165cm. Toto je len odporúčanie, nakoľko sa už dnes vyrábajú rámy s veľkosťou S prípadne aj XS, záleží od výrobcu. Samozrejme u jazdcov nižšej postavy je to na zvážení. Určite sa neodporúča cyklistom s postavou nižšou ako 160 cm.

Každý biker si rozhodne príde na svoje. Bicykle s 29-palcovými kolesami sú v teréne ako doma a väčšia veľkosť kolies pri jazde terénom ponúka vyšší komfort prejazdnosti ako 26-palcové kolesá.

bike-26bike-27bike-29

Platí, že čím väčšie koleso, tým väčšia hmotnosť, ale benefit, ktorý prinášajú 29 palcové kolesá je v podobe lepšej prejazdnosti cez prekážku o 6% a väčšia styčná plocha pneumatiky s povrchom, čo umožňuje lepšiu trakciu kolesa.

preco-29

 zdroj: www.merida.sk