Prečo 29 palcové kolesá?

Čo ponúkajú 29-palcové kolesá oproti klasickým 26-palcovým kolesám:

  • hladkosť jazdy a trakcia pri prejazdoch nerovnosťami sú citeľne vyššie
  • vyššia hmotnosť je kompenzovaná vyšším komfortom jazdy
  • menší uhol nájazdu na prekážky čo umožňujú väčšie kolesá
  • lepšia zotrvačnosť - väčšie kolesa idú rýchlejšie
  • jazdec sa pri 29" kolesách toľko nenašľape ako pri 26" kolesách
  • väčší priemer pneumatiky má väčším objemom vzduchu lepšie tlmenie a vyšší komfort

  29_uhol_nw


Pri rovnakej výške stredového zloženia (merané od podkladu) je stredové zloženie dvadsaťdeviatky položené pod pomyselnou osou nábojov nižšie, než je tomu pri 26-palcových bicykloch. To prináša značné výhody pri jazde hore alebo dole kopcom: v strmých stúpaniach sa predné koleso začne dvíhať podstatne neskôr. Uhol nábehu na rovnako vysokú prekážku je u 29" kolesách o 6⁰ menší ako u 26" kolesa. Počas strmých a technických zjazdov nastáva pocit "prepadnutia" cez riadítka takisto citeľne neskôr.

29_26v

29_26_1

Hmotnosť kolies

29" koleso (koleso, plášť, duša) je o 12% ťažšie ako 26" koleso. Tento váhový rozdiel sa prejaví horším výkonom v stúpaní a zrýchľovaní. Tento nedostatok sa ale pri rozbehnutom kolese ukáže tak trocha ako výhoda. Keď to zhrnieme ľahšie kolesá lepšie akcelerujú a prispievajú k nižšej hmotnosti bicykla čo je veľmi dôležité u pretekárskych bicykloch. Z hľadiska rekreačného jazdca mu 29" kolesá prinášajú väčší jazdný komfort.

Trakciai_trakcia

Čím väčší je priemer kolesa, tým väčšia je aj styčná plocha medzi pneumatikou a povrchom, čo sa prejavuje lepšou trakciou a súčasne sa zlepšuje akcelerácia, brzdenie i zatáčanie.

Komu je vlastne bicykel na 29" kolesách určený?

V každom prípade cyklistom s výškou postavy nad 165cm. Toto je len odporúčanie, nakoľko sa už dnes vyrábajú rámy s veľkosťou S prípadne aj XS, záleží od výrobcu. Samozrejme u jazdcov nižšej postavy je to na zvážení. Určite sa neodporúča cyklistom s postavou nižšou ako 160 cm.

Každý biker si rozhodne príde na svoje. Bicykle s 29-palcovými kolesami sú v teréne ako doma a väčšia veľkosť kolies pri jazde terénom ponúka vyšší komfort prejazdnosti ako 26-palcové kolesá.

bike-26bike-27bike-29

preco-29

 zdroj: www.merida.sk

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie